Kas jādara, lai iegādātos e-recepšu medikamentus sev vai citam cilvēkam, piemēram, bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkam? Nacionālais veselības dienests apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāņem vērā, aptiekā iegādājoties
e-recepšu medikamentus.
Iegādājoties zāles sev, uzrādi personas apliecinošu dokumentu
Lai iegādātos sev izrakstītas e-receptes zāles, atceries, ka farmaceitam nepieciešams uzrādīt tikai savu personu apliecinošu dokumentu – pasi vai personas apliecību (eID). Zāles aptiekā nav iespējams saņemt, uzrādot pensionāra vai autovadītāja apliecību.
Iegādājoties zāles savam bērnam, nosauc bērna vārdu un uzvārdu
Nepilngadīga bērna (līdz 18 gadu vecumam) E-veselības lietotāja profils ir piesaistīts vecāku vai aizbildņu profiliem, tādējādi farmaceits E-veselības portālā var redzēt visas e-receptes, kas izrakstītas un vēl nav izsniegtas vecākam/aizbildnim vai bērnam. Tāpēc, lai iegādātos zāles savam nepilngadīgajam bērnam, vecākam vai aizbildnim aptiekā jāuzrāda tikai savs personu apliecinošs dokuments un jānosauc bērna vārds un uzvārds.
Ja iegādāsies zāles citam cilvēkam, noskaidro e-receptes ID numuru
Lai varētu iegādāties e-recepšu medikamentus, kas ir izrakstīti citam cilvēkam (piemēram, kaimiņam, vecmāmiņai vai citam ģimenes loceklim), pirmkārt, aptiekā jāuzrāda e-receptes ID numurs (tas ir pieejams ārstam un pacientam un var būt izdrukāts no E-veselības portāla, to var uzrādīt kā attēlu telefonā vai citā ērtā veidā). Otrkārt, jānosauc pacienta vārds, uzvārds un, treškārt, jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments, lai farmaceits sistēmā varētu atzīmēt zāļu saņēmēju. Atceries, ka aptiekā nav nepieciešams nosaukt cita cilvēka personas kodu vai uzrādīt cita cilvēka dokumentu!
Vari lūgt ārstam e-receptē atzīmēt, ka zāles iegādāsies tikai pats vai konkrēta persona
Ja iedzīvotājs jau ārsta vizītes laikā zina personu vai personas, kuras iegādāsies viņam izrakstītos medikamentus, pacients var lūgt ārstam šo informāciju norādīt e-receptē tās izrakstīšanas brīdī, tādējādi konkrētos medikamentus pacientam varēs iegādāties tikai šīs norādītās personas. Tāpat pacients var ārstam e-receptes izrakstīšanas laikā lūgt atzīmēt, ka zāles nevarēs izņemt neviens cits kā tikai pats, piemēram, gadījumos, kad izrakstītas zāles sensitīvas slimības profilaksei vai ārstēšanai un pacients nevēlas, lai šī informācija būtu pieejama citiem.
Deleģē citu cilvēku e-recepšu zāļu iegādei, ja zini, ka šis cilvēks zāles Tavā vietā iegādāsies regulāri
Ja pacienta vietā e-receptes zāles regulāri iegādājas cits cilvēks, pacientam ir iespēja E-veselības portālā viņu deleģēt piekļūt savā E-veselības profilā esošajiem medicīniskajiem datiem, tostarp apskatīt un pacienta vietā aptiekā iegādāties ārsta izrakstītās e-receptes zāles, neuzrādot e-receptes ID numuru. Aptiekā tādējādi būs jāuzrāda tikai savs personu apliecinošs dokuments un jānosauc pacienta vārds, uzvārds. Deleģējumu E-veselības portālā iespējams uzlikt uz noteiktu laika periodu, kā arī to var mainīt vai atcelt.
Vienlaikus deleģētais cilvēks varēs apskatīt atvērtās vai noslēgtās e-darbnespējas lapas, kā arī apskatīt informāciju par pacienta veselības pamatdatiem (diagnozes, alerģijas, brīdinājumi, lietotie medikamenti un medicīniskās ierīces u.c.).
Deleģēt citu cilvēku savu medicīnisko datu piekļuvei ir iespējams, autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv, sadaļā “Tiesību deleģējumi”.
Ja ārstniecības persona iedzīvotāja profilā būs aizpildījusi informāciju par pacienta veselības pamatdatiem, iedzīvotājs varēs noteikt pilnīgu vai daļēju piekļuvi vai arī liegumu atsevišķiem E-veselības sistēmā pieejamajiem veselības pamatdatiem (piemēram, diagnozēm).
Apskati informāciju par savām e-receptēm!
Lai apskatītu informāciju par sev izrakstītajām e-receptēm, nepieciešams autorizēties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv, kur savā E-veselības profilā, sadaļā “Receptes”, būs redzams izrakstītā medikamenta nosaukums, deva, receptes izrakstīšanas datums un arī derīguma termiņš.
Nacionālais veselības dienests atgādina, ka elektroniski obligāti izrakstāmas ir tikai valsts kompensējamo medikamentu receptes. Pēc 2018. gada 1. janvāra uz papīra recepšu veidlapām turpina izrakstīt: individuāli kompensējamās zāles; M saraksta zāles; medicīniskās ierīces; ja zāļu iegādi pacientam kompensē apdrošināšanas sabiedrība; ja pacients izmantos recepti kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Šveicē; ja zāles izraksta personai, kura nav reģistrēta Iedzīvotāju reģistrā; ja e-receptes izrakstīšana E-veselības sistēmā nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ.